Jak nauczyć się szyć w domu – kursy szycia online

iglica w maszynie do szycia

Każdy może nauczyć się szyć w domu samodzielnie, wystarczy trochę chęci i zapału, a z pewnością szybko osiągniemy zamierzony sukces. Jeżeli ty również zastawiasz się jak i co uszyć najpierw, aby uzyskać potrzebne umiejętności, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem i garścią wskazówek, jakie tutaj prezentujemy.

Co będzie potrzebne?

Zanim przystąpimy do nauki szycia, musimy oczywiście zakupić odpowiednią maszynę do szycia, ważne aby nie była zbyt skomplikowana, im prostsza będzie maszyna tym łatwiej będzie nam opanować wszystkie jej funkcje. Do szycia będzie również potrzebna kartka papieru, skrawki różnego rodzaju tkanin, komplet igieł do maszyny, szpilki, kredę krawiecką i oczywiście duży zapał, który przy szyciu będzie niezbędny. Jeżeli nie możesz zapisać się do szkoły krawieckiej, ani na żaden kurs krawiecki, nawet przyśpieszony, możesz skorzystać z kursów szycia online, których obecnie w sieci jest mnóstwo. Kursy online są dostępne zarówno w wersji darmowej jak i odpłatnej, na początek wystarczą darmowe kursy krawieckie online.

Maszyna do szycia – pierwsze spotkanie

Jeżeli nigdy nie próbowałeś nic szyć na maszynie, z pewnością będziesz musiał zapoznać się z jego szczegółową budową, nakładaniem nitki na górze i na dole, zakładaniem i zmienianiem igły, tutaj grubość igły także ma znaczenie oraz ze ściegami, jakie wykorzystywane są do szycia. Kursy online doskonale opisują krok po kroku, jak obsługiwać maszynę do szycia, z jakich ściegów korzystać przy poszczególnych materiałach i co robić w razie jakiejkolwiek awarii ze sprzętem.

Czas na część praktyczną

Jeżeli już masz swoją pierwszą maszynę do szycia, zapoznałeś się z instrukcją obsługi, wiesz gdzie jest szpulka górna i dolna oraz jak zmienić obie szpulki nici i nawlec je na odpowiednie punkty nawleczenia, możesz rozpocząć swoje pierwsze szycie. Pewnie się zastanawiasz po co Ci kartka papieru, skoro masz się nauczyć szyć ubrania. Kartka papieru, szczególnie ta w kratkę, pozwoli Ci „na sucho” nauczyć się przeszywać poszczególne linijki, a wszystko po to aby dojść do perfekcji i szyć prosto. Nie zakładając nitki, samą stopką z igłą postaraj się tak szyć po kartce, aby igła idealnie odbijała się na linii.

Jak równo przeszyjesz całą kartkę w kratkę, z pewnością będziesz mógł powiedzieć, że praktyka czyni mistrza. Szycie kartki z nitką również może być cennym doświadczeniem, po wyjęciu jej spod stopki sprawdzisz czy twoje ściegi są równe wedle kratki umieszczonej na kartce. Oczywiście możesz szyć nie tylko po kratkach, możesz również odręcznie narysować wzór na kartce, aby potem spróbować go równo obszyć. Uwierz, że takie praktyki bardzo pomagają w szyciu właściwym, kiedy weźmiesz do ręki prawdziwy materiał i zechcesz uszyć swoją pierwszą firankę, worek szkolny na kapcie dla dziecka czy zwyczajne ściereczki kuchenne.

majsterowanie przy maszynie do szycia

Wytnij kwadrat z tkaniny i do dzieła!

Na początek wystarczy ci zwykły kwadrat materiału o wymiarach 20 centymetrów na 20 centymetrów, na którym będziesz mógł dowolnie ćwiczyć swoje umiejętności krawieckie. Od czego masz zacząć? Od tej samej kratki co na kartce, tylko teraz przełóż ją na materiał. Z pewnością pierwsze linie nie będą zbyt proste i udane, czasami będą się plątały nitki, ale po wielu próbach na pewno osiągniesz sukces.

Zacznij od linii poziomych, potem odwróć materiał i zrób linie prostopadłe, możesz również spróbować szyć na ukos. Jeżeli odpowiednio ustawisz stopkę, aby jej bok znajdował się w pozycjo równoległej do pierwszego ściegu, całość będzie wyglądała obiecująco. Takie poradniki online to najlepszy sposób, aby rozpocząć naukę szycia na maszynie, najlepiej możesz zobaczyć to na krótkich filmach dostępnych online, gdzie krok po kroku osoba udzielająca porad, pokazuje co trzeba robić przy pierwszych krokach z maszyną do szycia.

Takich kwadratów przyda Ci się kilka…

Nikt nie powiedział, że przy pierwszym ścinku materiału nauczysz się wszystkiego. Jeżeli opanowałeś linie prostopadłe, równoległe oraz przeszycia pod skosem, najwyższa pora przejść do trudniejszych ćwiczeń. Teraz możesz poćwiczyć rodzaje ściegów, jakie oferuje maszyna do szycia, przeszywając cały kwadrat wszystkimi rodzajami ściegów, będziesz wiedział jaki zastosować podczas szycia konkretnych wykrojów. Na kolejnym kwadracie wyciętym z materiału narysuj różne krzywe, mogą to być linie faliste, zygzaki, półkola, kąty proste bądź ostre. Dopóki się uczysz przeszyć materiał falą, zygzakiem, kątami prostymi bądź ostrymi, zawsze rysuj na nich linie, najlepiej białą kredą krawiecką albo cienkim pisakiem, kiedy przyjdzie Ci uszyć pierwszą praktyczną rzecz z materiału, możesz spróbować szyć bez rysowania linii.

Podstawy opanowane? Doskonale! Teraz znajdź ciekawy i przystępny filmik online, jak uszyć worek dla dziecka, albo przeszyć ścierkę kuchenną, weź potrzebna ilość materiału, wytnij potrzebne wymiary i do dzieła! Najwyższa pora zacząć szyć prawdziwe cuda, skoro wszystkie podstawy szycia na maszynie już opanowałeś. Podczas nauki szycia na maszynie najważniejsze jest pozytywne nastawienie i szczere chęci. Jeżeli naprawdę chcesz nauczyć się szyć, nic Ci w tym nie przeszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *