Jak wybrać biuro rachunkowe – kilka wskazówek

tax

Jeśli zaczynasz prowadzić własną działalność to bardzo ważną kwestią będzie podjęcie decyzji odnośnie tego kto będzie prowadził księgowość dla danej firmy i realizował rozliczenia podatkowe. Jeśli działalność nie jest skomplikowana to dość często przedsiębiorcy decydują się na to, by księgowość prowadzić samodzielnie. Natomiast jeśli chce się zaoszczędzić czas, albo będzie trzeba prowadzić pełną księgowość, to w takiej sytuacji można się zdecydować na firmę, która prowadzi usługi księgowe.

Zarówno w dużych jak i w małych miastach funkcjonują bardzo licznie biura rachunkowe. Najczęściej proponowana przez nich usługa to oczywiście księgowość uproszczona. Warto zapoznać się z tym jak dokładnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o biura księgowe i jak powinno się je wybierać.

Jak dokonać wyboru biura rachunkowego?

Jeśli ktoś na co dzień nie zajmuje się księgowością to trudno będzie mu co sensownego wybrać samodzielnie, ponieważ ocena fachowości biura będzie trudna. Ciężko będzie samodzielnie dokonać oceny wiedzy jaką będzie posiadał księgowy, z którym będzie się chciało nawiązać współpracę. Dlatego wybór biura rachunkowego dla laika zawsze będzie obarczony pewnym ryzykiem i trzeba go faktycznie dokonywać starannie. Podejmując współpracę będzie można spotkać się z właścicielem albo menadżerem, który potem będzie delegował kogoś ze swojego zespołu do wykonywania zadań. Do zwykłego prowadzenia ewidencji księgowej nie będzie potrzeba mieć specjalnych uprawnień. Natomiast jeśli w grę wchodzić będzie rozważanie poważniejszych spraw podatkowych czy księgowych to doświadczenie będzie już miało większe znaczenie. Dlatego tak naprawdę nie powinno się podejmować decyzji wyłącznie na podstawie subiektywnych opinii po spotkaniu z pracownikiem takiego biura. W dużych biurach, gdzie pracuje wiele osób znaczenie będzie miało między innymi również to jak wygląda nadzór nad pracownikami. Jeśli ktoś nie zna dobrze tematyki warto wybrać się na taką rozmowę z kimś kto się na tym zna.

Poszukiwanie biura rachunkowego – sprawdzamy OC biura

Wybierając firmę księgową warto się zainteresować czy posiada ona wykupione ubezpieczenie OC. Oczywiście nie można traktować tego jako wyróżnika, ponieważ obecnie przepisy wymagają posiadania przez firmy świadczące usługi księgowe polisy na minimum 10 tysięcy Euro. To wymóg, który jest konieczny jeśli chce się prowadzi taką działalność. Jeśli firma posiada polisę, która będzie na większą kwotę to można ten czynnik potraktować pozytywnie. Natomiast jeśli nawet do szkody dojdzie trzeba się liczyć z tym, że czeka nas długie postępowanie i tak naprawdę uzyskanie odszkodowania nie będzie proste.

taxes

Sprawdzamy lokalizację biura

Obecnie pewnie to już nie będzie miało dla klientów aż takiego dużego znaczenia. Dokumenty można przekazywać w formie elektronicznej, drogą mailową czy w ramach nowoczesnych systemów obiegu elektronicznego. Spotkania można także prowadzić za pomocą nowoczesnych komunikatorów internetowych. Biura księgowe często obsługują klientów z wielu różnych regionów np. biuro rachunkowe z Dąbrowy Górniczej bez problemu może obsługiwać firmy ze Szczecina, czy nawet z drugiego końca Polski – Białegostoku, obecnie dla większości tych firm nie stanowi to większego problemu. Oczywiście jeśli ktoś ceni sobie możliwość bezpośredniego spotkania, to rzecz jasna warto będzie wziąć pod uwagę jak lokalizacja biura wygląda. Wówczas jeśli firma zlokalizowana jest w Dąbrowie Górniczej, warto także zastanowić się nad wynajęciem biura rachunkowego dokładnie z tej samej lokalizacji.

Licencje na prowadzenie usług księgowych

Podobnie jak o posiadaniu ubezpieczenia tak również niektóre biura zapewniają o tym, że mają licencje na usługi księgowe. Nie trzeba jednak brać tego pod uwagę, nie można dać się zwieść takim zapewnieniom, ponieważ nie istnieje nic takiego jak licencja, która pozwala na prowadzenie biura rachunkowego. Dawniej był wymóg posiadania certyfikatu do prowadzenia ksiąg i był wydawany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nie jest on wymagany, ale najlepsze biura rachunkowe w Polsce i w Dąbrowie Górniczej posiadają przynajmniej jednego pracownika, który takim certyfikatem może się pochwalić. Certyfikat stanowi potwierdzenie umiejętności, kompetencji w zakresie księgowości i może czasem zdecydować o pozyskaniu klienta przez dane biuro księgowe.

Na wybór biura warto poświęcić trochę czasu, sprawdzić jakie opinie zbiera, a potem już w trakcie współpracy również dążyć do tego, by była ona oparta o rozwiązania, które sprawią, że wszystkie usługi będą realizowane na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *