Jak rozliczyć pit 36 przez Internet

facet myśli jak tu rozliczyć pit w 2018 roku

Deklaracja PIT 36 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji służących do rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Poniżej wyjaśniamy, kto konkretnie może się za jej pomocą rozliczyć, a także jak może to zrobić w prosty i szybki sposób przez Internet.

Kto może rozliczyć się przy pomocy PIT 36?

Formularz PIT 36 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczających się według skali podatkowej. Deklaracja ta jest również przeznaczona dla osób, które uzyskują dochody z różnych źródeł, w tym także takie, które nie są rozliczane przez płatnika. Chodzi tu o sytuację, gdy podatnik samodzielnie odprowadzał w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy bądź nie były one w ogóle odprowadzane.

PIT 36 właśnie tym się różni od równie popularnego formularza PIT 37 – w tym drugim przypadku zaliczki na podatek dochodowy są odprowadzane przez płatnika, najczęściej przez pracodawcę. Deklaracja PIT 36 jest właściwa także dla osób uzyskujących dochody z zagranicy bądź z tytułu takich umów jak np. umowa najmu (o ile nie podatnik nie rozlicza się ryczałtowo).

Uwaga – specyficzną odmianą deklaracji PIT 36 jest formularz PIT 36L. Dotyczy od podatników, którzy rozliczają się przy zastosowaniu podatku liniowego.

Rozliczenie z małżonkiem PIT 36

Istnieje możliwość zastosowania formularza PIT 36 do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Jest to konieczne w sytuacji, gdy każde z małżonków osobno musiałoby się rozliczać za pomocą tej deklaracji, ale także wtedy, gdy jedno z nich rozlicza się za pomocą PIT 36, a drugie z wykorzystaniem PIT 37.
Niestety łączne rozliczenie na formularzu PIT 36 nie może być zastosowane, gdy jedno z małżonków uzyskuje dochody podlegające rozliczeniu za pomocą PIT 28 lub PIT 36L.

Jak rozliczyć PIT 36 online?

PIT 36 za 2018 rok musimy rozliczyć samodzielnie. Niestety nie możemy skorzystać z nowego systemu Ministerstwa Finansów Twój e-PIT, który przewiduje przygotowanie gotowych deklaracji dla milionów podatników, ponieważ obejmuje on wyłącznie deklaracje PIT 37 i PIT 38.

rozliczamy pita

Samodzielne wypełnienie i rozliczenie PIT 36 nie musi być trudne ani zajmować zbyt wiele czasu. Wystarczy, że skorzystamy z nowoczesnego narzędzia ułatwiającego rozliczenie podatkowe, czyli specjalnego programu do PIT działającego online. Przykładowo program PIT Format dostępny jest zupełnie za darmo i jest tak skonstruowany, by za jego pomocą rozliczyć się mogły nawet osoby nieposiadające wiedzy podatkowej. Program jest łatwy w obsłudze i pozwala nie tylko wypełnić deklarację PIT, ale również sprawdzić ewentualne błędy oraz wysłać gotowy formularz drogą elektroniczną bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Wybierając program do rozliczenia PIT przez Internet, należy zwrócić uwagę, czy oferuje on możliwość wypełnienia i dołączenia do deklaracji wymaganych załączników. W przypadku PIT 36 są to między innymi:

  • załącznik PIT/O – dotyczy on odliczeń od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym,
  • załącznik PIT/B – dotyczy informacji szczegółowych na temat wysokości dochodu (lub straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • załącznik PIT/ZG – dotyczy dochodów otrzymanych z zagranicy.

Warto pamiętać, że ostatecznym terminem na złożenie deklaracji jest 30 kwietnia 2019 roku.

Jeżeli samodzielnie chcesz rozliczyć swój PIT, koniecznie zapoznaj się z instrukcją PIT 36, którą znajdziesz na https://www.pit-format.pl/jak-rozliczyc-pit/pit-36, możesz również skorzystać z darmowego programu PIT Format, który pomoże wypełnić i przesłać deklarację podatkową.

5 thoughts on “Jak rozliczyć pit 36 przez Internet

  1. W dzisiejszych czasach to bardzo proste ale najlepiej dać zlecenie do biura rachunkowego wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko jest w pełni profesjonalnie zrobione i bezbłędnie.

  2. Chyba najlepiej samodzielnie rozliczać deklaracje podatkowe przez Internet, ponieważ jest to dla nas znacznie korzystniejsze. Po pierwsze możemy uwzględnić wszelkie ulgi podatkowe, które nas obowiązują. Dodatkowo, mamy swobodę w wyborze organizacji, na którą chcemy przeznaczyć 1% podatku.

  3. Możliwość rozliczenia pit przez internet jest super wygodną opcją. Bardzo się cieszę, że mamy taką możliwość, pamiętam, że zawsze był to dla mnie koszmar, a teraz zadanie to jest dużo prostsze dzięki aplikacji do rozliczania pit.

  4. Zgadzam się z Weroniką, najlepiej tego typu rzeczy załatwiać na własną rękę, zwłaszcza, że dzięki programom do rozliczenia pit zadanie to jest dużo prostsze. Uważam, że ten post jest bardzo pomocny i przyda się wielu osobom. Ja sama dzięki niemu dowiedziałam się o kilku nowych rzeczach. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *