Jak dbac o buty zamszowe

na trawce w butach z zamszu

Zanim zaczniesz nosić nowe buty zamszowe, wytrzyj je suchą miękką szmatką lub szczotką i potraktuj je wodoodpornym sprayem, lub roztworem. Spryskaj powierzchnię czystego buta, aż będzie lekko wilgotny, a następnie osusz. Zamszowe buty suszą 10-12 godzin, skóra – trochę szybciej.

Właściwości zamszowych butów

Zamsz jest miękką, aksamitną skórą ze skóry jeleni, łosi, dzikich kóz, owiec i mlecznych cieląt. Główną różnicą między zamszem a nubukiem jest to, że jest wodoodporny, ponieważ powstaje w wyniku opalania. Zamsz jest szlachetny, stylowy i piękny. Ale nie wszyscy wybierają zamszowe buty, ponieważ łatwo się brudzi i trudno jest je pielęgnować. Odmawianie bycia na fali mody nie jest tego warte. Wszystko, co musisz wiedzieć, to jak dbać o zamszowe buty.

Jak czyścić zamsz?

Będziesz potrzebował miękkiej gumowej szczotki i specjalnych produktów do pielęgnacji zamszu – kremów, sprayów, emulsji na bazie silikonu. Nakładaj je tylko na suchą powierzchnię. Codzienna ochrona jest podstawą instrukcji pielęgnacji zamszu. Po powrocie do domu zetrzyj kurz, jeśli but jest mokry – osusz, raz w tygodniu dobrze wentyluj buty na balkonie. Regularnie zmieniaj wkładki, wznawiaj impregnację wodoodporną, w razie potrzeby zabarwiaj. Pamiętaj, że wszystkie zabiegi są ważne dla zupełnie czystej powierzchni. Wszelkie produkty nakładane na kurz uliczny i na mokrą skórę spowodują, że but straci swój wygląd.

buciki zamszowe

Czego unikać?

Jeśli buty są bardzo brudne, umyj je ręcznie w ciepłej wodzie. Wysuszyć, szczelnie wypełniając wnętrze papieru, aby buty się nie ślizgały. Zdecydowanie nie wolno prać ich w pralce. Nie stosuj kremu – każdy tłuszcz jest śmiertelny. Zmoknięcie jest szkodliwe dla materiału. Aby buty wyglądały dłużej atrakcyjnie:

  1. Wybierz modele z wysokimi podeszwami;
  2. Wytrzyj parę każdego dnia;
  3. Nie chodź po śniegu;
  4. Stosuj spraye chroniące przed wilgocią.

Do czyszczenia skórzanych butów włosowych potrzebujesz sztywnej, porowatej gąbki szczotkowej, która w towarzystwie piankowego środka czyszczącego szybko usuwa górną warstwę kurzu. Ponadto potrzebujesz gumki do usuwania tłustych osadów i uporczywych plam lub szczoteczki z gumowanymi i gumowymi zębami, która spełnia te same funkcje. Pędzel też się przyda – oczyści górną warstwę materiału i przywróci aksamit zamszowi. Dla wygody można kupić niewielką kompaktową szczoteczkę z gumką „2 w 1”, którą można łatwo nosić w torebce lub przechowywać w miejscu pracy. W pilnych przypadkach możesz przejść do sprawdzonej metody czyszczenia ludowego – wystarczy przetrzeć zabrudzony zamsz skórką chleba żytniego. Najważniejsze – nie zapominaj, że zamszowe buty są czyszczone tylko po wyschnięciu!

Ostatecznie oprócz ochronnego sprayu hydrofobowego potrzebujesz farby w aerozolu, aby przywrócić butom kolor, który będzie też służyć jako impregnat do szorstkiej powierzchni. Najbardziej uniwersalną opcją jest przezroczysty spray, który niezawodnie utrzymuje kolor skóry. Jeśli chcesz zachować odcień brązowego zamszu, możesz po prostu umyć powierzchnię szczotką zamoczoną w zmielonej kawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *