Jak ubrać się w góry?

widok na góry

Na popularnych górskich szlakach wciąż nietrudno spotkać turystów nieposiadających odpowiedniej odzieży czy obuwia. O ile w przypadku mało wymagających gór ryzykują oni co najwyżej skręceniem kostki czy lekkim wychłodzeniem organizmu, wyjście w niewłaściwych ciuchach na trudniejsze szlaki może skończyć się nawet śmiercią.

Ogólne zasady doboru odzieży

Kwestia doboru właściwej odzieży na górskie wędrówki to prawdziwy temat rzeka. W największym uproszczeniu, wybrane przez nas ubrania oraz buty powinny spełniać dwa warunki. Po pierwsze, muszą one być wygodne: chodzenie po górach to przyjemność, którą źle dobrane obuwie może szybko zamienić w prawdziwą udrękę.

Druga zasada to bezpieczeństwo. Odzież nie może się bowiem przyczyniać do nadmiernego wychłodzenia organizmu, a buty muszą w należyty sposób chronić nasze stopy, zapobiegając różnego rodzaju urazom.

Ubranie

Wybrane przez nas ubranie musi efektywnie odprowadzać pot (dotyczy to przede wszystkim bielizny – warto sięgnąć po tzw. termoaktywną). W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko powstaniem dyskomfortu, ale i możliwością nadmiernego wychłodzenia organizmu.

Jednocześnie należy zabrać ze sobą kurtkę, najlepiej nieprzemakalną – nawet, jeśli w chwili wyjścia na wędrówkę świeci słońce i jest ciepło. Pogoda w górach może zmieniać się bardzo szybko, a ponadto temperatura maleje wraz z wysokością.

Obuwie

Odpowiednie obuwie to absolutna podstawa każdego wyjścia w góry. Wybór konkretnej pary butów to jednak temat na odrębny, obszerny wpis – pamiętajmy jedynie, aby spełniały one zasady wyszczególnione w pierwszej części tego artykułu.

widok gór na tle butów

Plecak

Choć w dzisiejszych czasach coraz więcej turystów pamięta o prawidłowym doborze obuwia i odzieży, wielu z nich wciąż lekceważy wybór plecaka. Tymczasem jest to kwestia szalenie istotna – tym bardziej, jeśli zabieramy ze sobą w góry mnóstwo przedmiotów.

Jaki powinien być zatem idealny plecak? Przede wszystkim lekki, wygodny i funkcjonalny. Dobrym pomysłem jest ponadto sięgnięcie po model wyposażony w dodatkowe zapięcia odciążające kręgosłup (na wysokości klatki piersiowej oraz bioder).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *